Košík 0
Synced Sequence.00_25_22_12.Still011

O nás

Metráž je běh na dlouhou trať

Metráž je nízkoprahová pracovní dílna pro ženy, které se ocitly v tísnivé sociální situaci. Vznikají zde designové doplňky a móda, které spoluvytvářejí ženy ohrožené sociálním vyloučením, násilím, bezdomovectvím, chudobou a dalšími negativními jevy. Cílem projektu je těmto ženám pomoci – poskytnout jim prostřednictvím tvořivé práce podporu, motivaci, know-how a možnost výdělku.

Na našich kolekcích spolupracujeme s českými značkami a designéry (LEEDA, MIK – Jana Mikešová, Monika Drápalová, šperkařka Adéla Fejtková, kolekci podzim/zima 2018 přiravujeme s Josefínou Bakošovou a grafičkou Karolínou Strykovou). Vytváříme kvalitní módní a designové produkty, které jsou z velké části vyráběny ručně, z českých surovin a jsou ekologicky šetrné. Je pro nás klíčová tzv. udržitelná a pomalá móda, nulový odpad a zpracování materiálů, jež zdánlivě nemají další využití. Pracujeme s kvalitní zbytkovou kůží, koženkou, látkami i bižuterií…

Z velké části je projekt financován z grantů. Zisk z prodaných výrobků tvoří zhruba 50 % příjmů projektu a částečně pokrývá provoz dílny a odměny žen. Bez našich pravidelných zákazníků a dárců by se projekt nemohl rozvíjet a fungovat. Můžete nás podpořit i vy. Nejjednodušším způsobem je koupit si nějaký náš výrobek nebo na projekt PŘISPĚT ZDE či prostřednictvím widgetu Darujme.cz na této stránce.

METRÁŽ funguje od roku 2015. Založily ji designérka Lucie Kutálková a divadelní režisérka a dramaterapeutka Kateřina Jungová.

 

 

Kateřina a Lucie se znají už téměř 20 let. Každá se v rámci své profese snažila pomáhat ostatním. Lucie často prostřednictvím módy, Kateřina prostřednictvím divadla. Jednoho dne si povídaly a přišly na to, že by spolu chtěly rozjet projekt na pomoc ženám v nouzi. Kateřina ze své práce pro nízkoprahové centrum Naděje věděla, že ani ženy v opravdu špatné sociální situaci často nerezignovaly na svůj zevnějšek a že mnoho z nich se velmi aktivně zajímá o módu. Pak už stačilo, aby Lucie přidala svoje know how z oděvního průmyslu a Metráž mohla v roce 2014 začít vznikat. Prvním ženám se naše dílna otevřela v lednu 2015. 

Petra, Vladislava, Natáliija, Jana, Růžena, Dana, Kateřina, Anna, Galina, Jaroslava, Marta, Helena, Ivana, Zuzana, Eva, Jiřina, Alena, Jarmila, Linda, Olga, Vlasta, Marie… To jsou jména některých žen, které Metráží prošly. Od jejího otevření jich byly více jak čtyři desítky. Nabízíme práci ženám bez ohledu na jejich věk i vzdělání. Naše dílna disponuje šesti pracovními místy. V současnosti jich je obsazených pět.

Provoz celé náší dílny by se neobešel bez žen, které ji podporují svou dlouhodobou dobrovolnickou prací. Jsou to Eva Kosáková a Anežka Stupková, pod jejichž důsledným vedením vznikají naše výrobky. Dále pak marketingové eso Bára Pešek a skvělá grafička Klára Kvízová.