Košík 0
Synced Sequence.00_25_22_12.Still011

O projektu

 Metráž je běh na dlouhou trať

Metráž je nízkoprahová pracovní dílna pro ženy, které se ocitly v tísnivé sociální situaci. Vznikají zde designové doplňky a móda, které spoluvytvářejí ženy ohrožené sociálním vyloučením, násilím, bezdomovectvím, chudobou a dalšími negativními jevy. Cílem projektu je těmto ženám pomoci – poskytnout jim prostřednictvím tvořivé práce podporu, motivaci, know-how a možnost výdělku.

Na našich kolekcích spolupracujeme s českými značkami a designéry (LEEDA, MIK – Jana Mikešová, Monika Drápalová, Adéla Fejtková, Josefina Bakošová, Karolína Stryková a Olga Benešová). Vytváříme kvalitní módní a designové produkty, které jsou z velké části vyráběny ručně, z českých surovin a jsou ekologicky šetrné. Je pro nás klíčová tzv. udržitelná a pomalá móda, nulový odpad a zpracování materiálů, jež zdánlivě nemají další využití. Pracujeme s kvalitní zbytkovou kůží, koženkou, látkami i bižuterií…

Z části je projekt financován z grantů a darů. Zisk z prodaných výrobků tvoří zhruba 60 – 70 % příjmů projektu a částečně pokrývá provoz dílny a odměny žen. Bez našich pravidelných zákazníků a dárců by se Metráž nemohla dál rozvíjet a fungovat. Můžete nás podpořit i vy. Nejjednodušším způsobem je koupit si nějaký náš výrobek nebo na projekt PŘISPĚT ZDE či prostřednictvím widgetu Darujme.cz na této stránce.

 

O lidech

Kateřina Jungová a Lucie Kutálková, které jsou zakladatelkami Metráže, se znají už téměř 20 let. Každá se v rámci své profese snažila pomáhat ostatním. Lucie často prostřednictvím módy, Kateřina prostřednictvím divadla. Jednoho dne si povídaly a přišly na to, že by spolu chtěly rozjet projekt na pomoc ženám v nouzi.

Kateřina ze své práce pro nízkoprahové centrum Naděje věděla, že ani ženy v opravdu špatné sociální situaci často nerezignovaly na svůj zevnějšek a že mnoho z nich se velmi aktivně zajímá o módu. Pak už stačilo, aby Lucie přidala svoje know how z oděvního průmyslu a Metráž mohla v roce 2014 začít vznikat. Prvním ženám se naše dílna otevřela v lednu 2015. 

Petra, Vladislava, Natalija, Jana, Růžena, Dana, Kateřina, Anna, Galina, Jaroslava, Marta, Helena, Ivana, Zuzana, Eva, Jiřina, Alena, Jarmila, Linda, Olga, Vlasta, Marie… To jsou jména některých žen, které Metráží prošly. Od jejího otevření jich bylo více jak pět desítek. Nabízíme práci ženám bez ohledu na jejich věk i vzdělání. Naše dílna disponuje šesti pracovními místy. V současnosti jich je obsazených pět.

Provoz dílny by se neobešel také bez žen, které ji podporují svou dlouhodobou dobrovolnickou prací. Jsou to Eva Kosáková a Anežka Stupková, pod jejichž důsledným vedením vznikají naše výrobky. Dále pak marketingové eso Bára Pešek a skvělá grafička Klára Kvízová.